۳۰ لوگوی بالدار در صنعت خودروسازی

کاور لوگوهای بالدار

لوگوی بالدار یا بهتر است بگوییم بال در لوگو و طراحی هویت بصری موضوعی است که امروز به سراغ آن رفتیم. در ابتدا از معنای بال در طراحی لوگو خواهیم گفت و سپس به توضیح مختصری در‌مورد ۳۰ برند خودروساز که از بال در طراحی لوگویشان استفاده کرده‌اند میپردازیم. با ما همراه باشید.


ماشین ها جزو آن دسته از وسایل هستند که لوگوهای آنها در سرتاسر جهان شناخته شده‌است (البته نه همه‌ی برندها!) . بعضی از این لوگوها فقط اسم برند است و بعضی دیگر از اشکالی به صورت مستقیم یا انتزاعی استفاده کرده‌اند و یا معانی پنهانی را در طراحی لوگو گنجانده‌اند.یکی از نمادهای مورد علاقه‌ی خودروسازان که در لوگوی بسیاری از برندهای خودروسازی دیده میشود بال است.اما بال در این طراحی به چه معناست؟

بال ها از آنجایی که علاوه بر نمادین بودن، زیبا هم هستند علاوه بر هویت بصری در تبلیغات هم استفاده میشوند و استفاده از آنها در طراحی لوگو و یا تبلیغات این حس را به مخاطب و مشتری منتقل میکند که چنین محصولی از کیفیت بالایی برخوردار‌است. از نظر تاریخی از بال‌ها برای به تصویر کشیدن بهشت، فرشته‌، پری، پرواز، آزادی، حرکت، سفر، رویا و حتی هوش و خرد استفاده میشد. به دلیل ماهیت همه کاره‌ی این نماد، طیف گسترده‌ای از مشاغل میتوانند از آن برای اهداف خود استفاده کنند اما استفاده از بال در هویت بصری خودروسازان چند معنی را به همراه دارد. بالها در لوگوی ماشین معمولا نمادی هستند از سرعت،عظمت، آزادی و کاوش در مرزها و به همین دلیل بال ها به طرز خوبی میتوانند ماهیت یک برند خودرو را منعکس کنند. استفاده از بال در طراحی لوگو همانند نمادهای دیگر میتواند به صورت کاملا مستقیم یا انتزاعی باشد.

در ادامه شناخته‌شده‌ترین و گمنام‌ترین خودروسازهایی که برای هویت بصری خود از بال چه به صورت مستقیم و چه به صورت انتزاعی استفاده‌کرده‌اند را بررسی میکنیم. حتی در این میان لوگوهایی هستند که دیگر از کارخانه‌ی آنها خبری نیست و تعطیل شده‌اند. نکته‌ای که قابل توجه است این است که تعداد زیادی از این لوگوها مربوط به خودروسازان بریتانیا است.


Mazda

مزدا یک خودروساز ژاپنی است که از بال به صورتی در طراحی لوگوی خود استفاده کرده است که حرف M را هم بسازند. رنگ لوگوی مزدا نقره‌ای است، رنگی پرطرفدار در بین خودروسازان. تاریخچه‌ی طراحی و تغییرات لوگوی مزدا را می‌توانید از اینجا بخوانید.

مزدا
Mazda | Japan

Genesis

یکی از برندهای محبوب آسیایی جنسیس است. این شرکت متعلق به گروه خودروسازی هیوندای موتور کره‌ی‌جنوبی است و در سال ۲۰۱۵ تاسیس‌شد تا به طور اختصاصی خودروهای لوکس تولید‌کند. این برند با وجود تازه‌تاسیس بودن از محبوبیت زیادی در جهان برخوردار است. بال در لوگوی نقره‌ای جنسیس کاملا مشخص است. بالهایی که اسم این برند روی پلاکی روی آنها قرارداده شده است.

جنسیس
Genesis | South Korea

Bentley

با برند بنتلی به سراغ معرفی برندهای بریتانیایی خودرو میرویم که از نماد بال در طراحی لوگوی خود استفاده کرده‌اند. بنتلی در حال حاضر بخشی از فولکس واگن AG  است و خودروهای لوکس تولید‌میکند. در لوگوی بنتلی بال‌ها و یک حرف B بزرگ به چشم‌میخورد. با توجه به خودروهای تولیدی بنتلی و لوگوی آن میتوان گفت لوگوی بنتلی یادآور ثروت و تجمل است.

بنتلی
Bentley | England

Aston Martin

استون مارتین یکی دیگر از برندهای خودروی بریتانیایی است که در طراحی لوگوی خود از نماد بال استفاده کرده‌است. این برند خودروهای رده بالای لوکس و اسپرت تولید میکند. این شرکت در سال ۱۹۱۳ تاسیس‌شد و اولین لوگوی بالدار خود را در سال ۱۹۲۷ معرفی‌کرد. لوگوی استون مارتین چند بار دچار تغییر‌شد اما همیشه ترکیب بال و اسم برند که روی کتیبه‌مانندی نوشته شده‌بود حفظ‌شد. بال‌های سفید استون مارتین نمادی از سرعت، استقلال و جاه طلبی هستند. خودروهای این برند کمیاب اما پرطرفدار هستند. نماد بال در طراحی این لوگو به لوکس بودن و لوکس به نظر رسیدن این برند کمک شایانی کرده است.

استون مارتین
Aston Martin | England

Lagonda

لاگوندا یکی دیگر از برندهای خودروهایی بریتانیایی است که از سال ۱۹۰۶ در‌حال تولید خودروهای لوکس است. اما دلیل اینکه ما در این قسمت مقاله به آن اشاره میکنیم این است که از سال ۱۹۴۷ این برند توسط استون مارتین خریداری‌شد و متعلق به این شرکت است. در این لوگو هم بال‌ها به اینکه مخاطب با دیدن لوگو متوجه لوکس بودن این برند شود کمک بزرگی کرده‌اند.

Lagonda
Lagonda | England

MINI

یکی دیگر از برندهای بریتانیایی برند مینی است. این شرکت در سال ۱۹۶۹ تاسیس‌شد و در سال ۲۰۰۰ توسط BMW  که شرکتی آلمانی است خریداری‌شد. در طراحی لوگوی مینی از نماد بال به صورت انتزاعی استفاده‌شده‌است و نه کاملا مستقیم. لوگوی مدرن و جدید مینی در سال ۲۰۰۱ طراحی‌شد و در طراحی آن از لوگوهای قبلی این برند الهام‌گرفته‌شده‌است. در لوگوی این شرکت نام مینی با حروف بزرگ در زمینه‌ای سیاه و سفید و روی بال‌های مینی به چشم‌میخورد. لوگوی این برند نمادی از سرعت، استقلال و نگرش خاص به زندگی است.

MINI
MINI | England

Morgan

مورگان یک شرکت خودروسازی خانوادگی در بریتانیا است که در سال ۱۹۱۰ توسط هنری فردریک استنلی مورگان (Henry Frederick Stanley Morgan) تاسیس‌شد. بال‌ها در این لوگو کاملا مشخص‌هستند، انگار که لوگوی این برند بر پایه‌ی بال‌ها طراحی شده‌است. لوگوی قبلی این برند بیشتر از یک قرن به کار گرفته‌شده‌بود و بازطراحی این لوگو بعد از این همه مدت نشانی از تکامل و پیشرفت این برند است.

Morgan
Morgan | England

با اینکه هنوز برندهای خودروی بریتانیایی که از بال در طراحی لوگوی خود استفاده کرده‌اند تمام‌نشده‌اند اما فعلا از حضورشان مرخص شده و به سراغ خودروسازان آمریکایی میرویم. در ادامه‌ی مقاله باز به بریتانیا بازخواهیم‌گشت!

Rezvani

از بین برندهای آمریکایی خودرو اول به سراغ برند رضوانی میرویم. این شرکت جوان و پیشروی کالیفرنیایی در زمینه‌ی طراحی خودرو و تولید ابرخودروها با کارایی بالا فعالیت‌میکند. در لوگوی رضوانی از این جهت از بال استفاده شده‌است که نشان‌دهد این برند ریشه‌ای در حمل‌و‌نقل‌هوایی دارد. علاوه بر بال، فرمان و نوارهای مسابقه در این لوگو به چشم میخورد که نمادی از خودرو است.

Rezvani | USA

Chrysler

لوگوی برند آمریکایی کرایسلر جزو برندهای محبوب است. این برند از سال ۲۰۱۴ متعلق به فیات ایتالیایی است و FCA شرکت خودروسازی فیات کرایسلر(Fiat Chrysler) را تشکیل میدهد. لوگوی کرایسلر مانند خیلی دیگر از لوگوهای خودروسازی دارای یک کتیبه‌مانند است که اسم شرکت با حروف بزرگ روی آن نوشته‌شده‌است و بال‌های نقره‌ای بلند. لوگوی قدیمی این برند هنوز روی بعضی از خودروها دیده‌میشود، لوگوی قدیمی بال داشت اما کلمه‌ی کرایسلر به صورت دایره‌ای روی بال‌ها حک شده بود.

Chrysler | USA

Duesenberg

دوزنبرگ اولین برند دارای لوگوی بالدار در لیست لوگوهای بالدار مقاله‌ی ما است که دیگر تولید نمیشود و به تاریخ پیوسته‌است. این برند آمریکایی که ماشین‌های لوکس و مسابقه‌ای تولید میکرد توسط برادران آگوست و فریدیک دوزنبرگ (brothers August and Frederick Duesenberg) در سال ۱۹۱۳ تاسیس‌شد اما ۲۴ سال بعد در سال ۱۹۳۷ تعطیل‌شد ولی خودروهای نمادین این برند هنوز در بین کلکسونرهای خودروهای قدیمی خیلی محبوب‌است. لوگوی این برند تصویری درخشان از یک عقاب که بال‌های خود را گشوده‌است ، نشان میداد. لوگویی طلایی که کلمه‌ی دوزنبرگ بصورت بزرگ و حجیم روی آن نوشته‌شده‌بود.

Duesenberg | USA

Stutz

استاتز هم یکی دیگر از برندهای تاریخی خودروساز آمریکایی است.این شرکت در سال ۱۹۱۱ تاسیس‌شد و شروع به ساخت خودروهای لوکس کرد. پالت رنگی لوگوی این شرکت براساس سه رنگ پرچم آمریکا انتخاب شده‌بود، به صورتی که یک دایره‌ی قرمز‌رنگ روی دایره‌ای با رنگ سفید قرار‌گرفته و روی آن دو بال کوچک آبی رنگ میبینیم که اسم شرکت با حروف بزرگ و سفید روی آن نقش بسته‌است. این شرکت در سال ۱۹۳۵ تمام فعالیت‌های خود را متوقف‌کرد.

Stutz | USA

Anteros

آنتروس نام برند خودروهای لوکس آمریکایی است که به طور تخصصی خودروهای اسپورت تولید‌میکند. این شرکت در سال ۲۰۰۵ تاسیس‌شد و در همان سال لوگوی بالدار خود را طراحی‌کرد. در لوگوی این شرکت گاو نر بالداری را میتوان‌دید که هم بصورت نقره‌ای و هم در پالت مشکی و قرمز استفاده‌میشود.

Anteros | USA

Biddle

بیدل هم یک برند خودروسازی تاریخی آمریکایی است که لوگوی بالدار دارد. این شرکت در سال ۱۹۱۵ تاسیس‌شد و تنها هفت سال بعد از آن یعنی در سال ۱۹۲۲ بسته‌شد. این شرکت لوگوی مدرن مینیمالیستی داشت که از آن بعنوان لوگوی اصلی خود استفاده‌میکرد اما یک لوگوی فرعی هم داشت که در این لوگو میتوان نماد بال را مشاهده کرد.

Biddle | USA

وقت آن رسیده‌است که آمریکا را هم ترک‌کنیم و به خودروسازان کشورهای دیگر سر‌بزنیم.

Gumpert

گامپرت یک برند آلمانی خودروسازی است که این روزها با نام آپولو (Apollo) به کار خود ادامه میدهد.این برند در سال ۲۰۰۴ تاسیس‌شد. در لوگوی این شرکت خودروسازی یک موجود افسانه ای بالدار سفید رنگ به چشم‌میخورد که روی سپرمانند قرمزی قرار‌گرفته‌است. این لوگو به گونه‌ای جدید و مدرن از یک نماد افسانه‌ای و تاریخی استفاده کرده‌است.

Gumpert | Germany

Heinkel

هاینکل یکی دیگر از برندهای خودروسازی آلمانی است، با این تفاوت که به تاریخ پیوسته‌است! این شرکت در سال ۱۹۲۲ تاسیس‌شد و مدتی را در حال تولید و ساخت موتورهای هواپیما سپری‌کرد. این شرکت در سال ۱۹۶۵ به کار خود پایان داد. در لوگوی آن حرف H که به صورت ایتالیک نوشته شده و تک بالی در سمت چپ خود دارد را میبینیم.

لوگوی بالدار
Heinkel | Germany

Laraki

لاراکی نام یک برند خودروسازی لوکس مراکشی است که در سال ۱۹۹۹ تاسیس‌شد و تمرکز اصلی خود را بر تولید خودروهایی با کارایی بالا قرارداد. لوگوی این شرکت خودروساز لوگویی شیک است. لوگویی که در آن یک دایره‌ی مشکی با بال نقره‌ای دیده میشود. قسمت نوشتار این لوگو معمولا در سمت نمادین لوگو قرار میگیرد.

Laraki | Morocco

Russo-Balt

روسو- بالت نام شرکت خودروسازی روسی است که به مدت ۱۴ سال فعالیت داشته‌است. این شرکت در سال ۱۹۰۹ تاسیس و در سال ۱۹۲۳ بسته‌شد. هویت بصری این برند براساس نماد هرالدیک امپراتوری روسیه (heraldic)  طراحی شد به گونه ای که ما در این هویت بصری عقابی دو سر با تاج هایی که در بالای هر سر قرار دارد میبینیم.

لوگوی بالدار
Russo-Balt | Russia
Russian heraldry
Russian heraldry

UAZ

اوآس نام برند خودروساز روسی‌است که در سال ۱۹۴۱ تاسیس‌شد و در اولین سالهای تاسیس خود به صورت تخصصی خودروهای نظامی تولید‌میکرد. لوگوی این برند حس نظامی بودن آن را کاملا منتقل‌میکند. امروزه این برند علاوه‌بر ساخت خودروهای نظامی، اتوبوس و کامیون هم میسازد. در هویت بصری این شرکت حرف V که به صورت بال در‌آمده و روی یک طرح دایره‌ای کوچک قرار‌گرفته‌است به چشم‌میخورد.

UAZ | Russia

Simca

سمکا برند خودروسازی فرانسوی است که لوگوی آن با لوگوهای موجود در مقاله ی ما متمایز‌است. لوگوی این شرکت لوگویی لطیف و آرام است.این شرکت در سال ۱۹۳۴ تاسیس و در سال ۱۹۷۰ بسته‌شد. لوگوی این شرکت پر از انرژی  و جنب و جوش و در عین حال آرام است. رنگ آبی این لوگو به انتقال این آرامش کمک میکند. تصویر پرستوی سفیدی با بال‌های کشیده علاوه بر آرامش، سرعت را هم برای ما تداعی‌میکند.

Simca | France

Bignan

بیگنان (بینیا به تلفظ فرانسوی) یک برند خودروسازی فرانسوی بود که در سال ۱۹۱۸ تاسیس‌شد، این شرکت فقط کمی بیشتر از ده سال دوام‌آورد و در سال ۱۹۳۲ تمام فعالیت‌های خود را متوقف‌کرد، با این حال لوگوی آن با داشتن یک لک‌لک پرنده روی یک دایره هنوز قابل تشخیص‌است.

لوگوی بالدار
Bignan | France

SsangYong

سِنگ‌یانگ یا سانگ‌یانگ یکی از معروف‌ترین برندهای خودروسازی کره‌ای است که در سال ۱۹۵۴ تاسیس‌شد و در زمان حال در بازار خودروی آسیا جایگاه خوبی دارد. لوگوی این برند که شبیه تاج‌گلی است که از دو بال تشکیل شده چند دهه ی پیش طراحی شده است.

SsangYong | South Korea

Wuling

دبلیو یو لینگ (تلفظ چینی) یک برند خودروسازی چینی نسبتا جوان است که در سال ۲۰۰۷ تاسیس شد و تخصص آن در تولید خودروهای برقی است. لوگوی این خودروساز چینی از یک نشان بالدار انتزاعی هندسی قرمز رنگ تشکیل شده است.

لوگوی بالدار
Wuling | China

Haima

هایما یکی دیگر از برندهای خودروسازی چینی است که در سال ۱۹۹۲ تاسیس‌شد و برای شرکت‌های دیگر خودرو تولید‌میکند. بال‌های طراحی‌شده در این لوگو بال‌های یک پرنده نیست، بلکه بال‌های سر یک نیزه است که به طور هنرمندانه‌ای تلطیف‌شده و روی یک دایره‌ی ظریف نقره‌ای قرار‌گرفته‌است.

Haima | China

FAW

فا هم یک برندخودروسازی چینی است که در سال ۱۸۵۹ تاسیس‌شد. در هویت بصری آن یک عدد ۱ سفید‌رنگ میبینیم که در کنار آن بال‌هایی به تصویر کشیده‌شده‌است و این ترکیب روی بیضی آبی رنگی قرار‌گرفته‌است.

لوگوی بالدار
FAW | China

Changan

شاید از اسم برند چانگِن (تلفظ چینی) بتوانید حدس‌بزنید که تولید چه کشوری است؟ بله، چین. این برند خودروسازی چینی در سال ۱۹۶۲ تاسیس‌شد.این برند را میتوان یکی از قدیمی‌ترین برندهای خودروسازی جهان دانست. لوگوی این شرکت لوگویی مینیمال از بال‌هایی است که شبیه حرف V هستند و روی دایره‌ی آبی‌رنگی قرار‌دارند.

Changan | China

Bizzarrini

بیزارینی همانگونه که تا حدودی از نامش هم مشخص است، متعلق به کشور ایتالیا است. این برند خودروسازی در سال ۱۹۶۴ تاسیس‌شد. لوگوی این شرکت بخاطر اشکال تیزی که دایره‌ی اصلی لوگو را احاطه کرده‌اند، خشن است. پرنده‌ای با بالهای مثلثی باز در این لوگو به تصویر کشیده‌شده‌است که نشانی از آزادی و استقلال است.

Bizzarrini | Italy

وقت بازگشت به بریتانیا فرارسیده است.

Arash

آرش نام یک برند خودروسازی بریتانیایی است که در سال ۱۹۹۹ تاسیس‌شد و در تولید خودروهای اسپورت تخصص دارد. در لوگوی این شرکت پرنده‌ی زرد‌رنگی در حال پرواز دیده‌میشود.

لوگوی بالدار
Arash | Britain

Panther

پانتر یک شرکت خودروسازی بریتانیایی است که در سال ۱۹۷۲ تاسیس‌شد و برای یک دوره‌ی طولانی از تاریخ خود متعلق به شرکت کره‌ای سانگ‌یانگ بود. از لوگوی این شرکت کاملا میتوان متوجه این شد که این شرکت در زمینه‌ی خودرو فعالیت دارد.

لوگوی بالدار
Panther | Britain

JBA Motors

جی‌بی‌ای موتورز شرکت خودروسازی بریتانیایی است که نامش را از اول نام‌خانوادگی بنیانگذاران خود یعنی جونز (Jones)، بارلو(Barlow) و اشلی (Ashley) گرفته‌است.این شرکت خودروهایی با سبک و سیاق رترو (retro)  تولید‌میکند و لوگویی که از آن استفاده‌میکند هم به طرز خوبی این ماهیت را منعکس میکند.

JBA Motors | Britain

Jensen Motors

آخرین لوگوی بالدار برند خودروسازی مقاله ی ما جنسن‌موتورز است.این برند بریتانیایی در سال ۱۹۲۲ تاسیس‌شد و تقریبا ۹۰ سال به کار خود ادامه‌داد و سرانجام در سال ۲۰۱۱ تمام فعالیت‌های خود را متوقف‌کرد. هویت بصری این برند نشان بالداری بود با گوشه‌ها و زوایای تیز که روی آن نشان دایره‌ای شکلی قرار داشت که نام شرکت با حروف فانتزی روی آن نوشته شده‌بود.

لوگوی بالدار
Jensen Motors | Britain

منبع

Anon., 2022. ALL CAR LOGO WITH WINGS (58 BRANDS). [Online]
Available at: https://1000logos.net/all-car-logo-with-wings/
[Accessed 07 1 2022].


اگر به داستان لوگوهای مختلف و طراحان و اطلاعات حوزه‌ی گرافیک علاقه‌دارید،حتما به بلاگ ما سر‌بزنید.
اینکه در طراحی های گرافیکی از آنچه شما میپسندید، به گونه‌ای خلاقانه و هنرمندانه استفاده‌شود،نیازمند علمی است که هر کسی آن را دارا‌نیست اما شما میتوانید با دیدن نمونه کارهای ما از این موضوع که ما بهترین‌ها را برای شما طراحی میکنیم مطمئن شوید و با اطمینان کارهای گرافیکی خود از جمله طراحی لوگوی خود را به ما سفارش‌دهید. تنها هنر ما دسترسی به اینترنت و دانستن فتوشاپ نیست! ما طراحیم. علاوه بر سفارش، شما میتوانید با مراجعه به بخش فروشگاه ما، از دیگر خدمات ما (رایگان و غیر رایگان) بهره‌مند شوید.

, , , , , , , , , ,
اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 13 =

درباره‌ی ما

درباره‌ی ما

archiiwork دوست طراح شماست که به کسب و کار شما از طریق طراحی کمک میکند درست دیده بشود.

محصولات

خبرنامه ما

برای اینکه خبرنامه ما رو دریافت کنید آدرس ایمیلتون رو وارد کنید.